מזג אויר

ורשה

12/09/2019
broken clouds
4℃
 • שלישי

  12/10/2019
  light snow
  3℃ 0℃
 • רביעי

  12/11/2019
  sky is clear
  1℃ -1℃
 • חמישי

  12/12/2019
  overcast clouds
  0℃ -1℃
 • שישי

  12/13/2019
  overcast clouds
  5℃ 0℃
 • שבת

  12/14/2019
  overcast clouds
  3℃ 0℃
 • ראשון

  12/15/2019
  light rain
  6℃ 1℃
Find a Forecast

ורשה

מזג האוויר בוורשה נע בין קיץ נעים לחורף קר וקשה. כדי להבין עד כמה קשה, צריך להיזכר “בארץ אהבתי” של לאה גולדברג שבו כתוב: “ושבעה ימים אביב בשנה, וסגריר וגשמים כל היתר”. המכורה שעליה מדברת גולדברג היא מזרח אירופה שבה החורפים ארוכים וקפואים.

האקלים בפולין הוא בלתי יציב בגלל המפגש הבלתי פוסק בין אקלים ימי המגיע מהאוקיינוס האטלנטי שבמערב, לבין אקלים יבשתי המגיע ממזרח (רוסיה) ולרוב כולל חזית קרה. כתוצאה ממאבק האיתנים הזה, מזג האוויר בפולין הוא הפכפך ולכן בחורף חייבים להיות לבושים המון שכבות, אותם צריך לפשוט כשנכנסים למבנים המוסקים.

גם בקיץ גם צריך להיות לבושים בשכבות, כדי להיות ערוכים גם לימים חמימים וגם לגשם וקור. בקיץ הטמפרטורה במדינה מגיעה עד 18-30 מעלות צלזיוס, אבל למרות החום, יורד הרבה גשם בקיץ, אפילו יותר מאשר בחורף (אז כמובן יורד שלג).
האמת שלא מדויק להתייחס למזג האוויר בפולין כיחידה אחת. ככל שמתקרבים גבולות עם ליטא ובלארוס (חלקה הצפון-מזרחי של פולין), מזג האוויר נהיה נעים בקיץ וקפוא בחורף. מאידך, ככל שנוסעים לכיוון ההפוך, קרי לחלקה הדרומי-מערבי של המדינה, מזג האוויר מתחמם, ובקיץ החום עובר את ה-30 מעלות. ביישוב טרנוב למשל, יש קיץ שאורך כמעט ארבע חודשים. מאחר והעיר ורשה, בירת פרובינציית מזוביה, נמצאת במרכז המדינה, מזג האוויר בה הוא נעים בקיץ, וקר מאוד בחורף.

ורשה נוסדה במאה התשיעית לספירה, ובמשך אלף השנים האחרונות, ליהודי העיר היתה השפעה משמעותית על המסחר והתרבות. אגב, האגדה מספרת ששמה של המדינה נגזר מהמילים “פה – לין”, כלומר, היהודים ידעו שבמדינה זו הם יוכלו ללון ולחיות ברווחה יחסית. אלא שפולין תמיד היתה ועודנה מדינה קתולית מאוד. כפועל יוצא מכך, האנטישימיות במדינה היתה במשך מאות שנים גלויה וחריפה מאוד, ובתקופת השואה רבים מהאזרחים שיתפו פעולה בשמחה עם המשטר הנאצי שהשמיד כמעט לחלוטין את הקהילה היהודית הענקית במדינה. כיום מונה הקהילה היהודית במדינה רק כ-10 אלפים איש.